Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit návštěvnost svých stránek, je tvořit zajímavý obsah, který uživatelé budou rádi doporučovat a sdílet. Zní to přesně jako slavné prohlášení Matta Cuttse „Build quality content“, a je na tom hodně pravdy. Mezi účinné nástroje k tvorbě obsahu patří infografika, která je čím dál oblíbenější formou SEO aktivit a obsahového marketingu.

Infografika – atraktivní způsob podání obsahu

Infografika je jedním ze způsobů, jak získat kvalitní zpětné odkazy z mnoha zdrojů. O její úspěšnosti v přepočtu na množství kvalitních odkazů a sdílení rozhoduje koncept a provedení. I ten nejpoutavější námět a sebezajímavější data nestačí, pokud bude vaše infografika nevzhledná a nepřehledná. Stejně tak pokud vytvoříte něco vizuálně přitažlivého, avšak bezobsažného nebo nedůvěryhodného, díru do světa rozhodně neuděláte. Pokud fázi zvolení tématu a dohledání údajů máte úspěšně za sebou, zbývá rozhodnout, kdo a jak vaši grafiku vytvoří. Na výběr máte několik řešení:

  • zadat ji grafickému designerovi na volné noze
  • zadat ji agentuře nebo grafickému studiu
  • grafiku vytvořit sami, pomocí nástrojů dostupných na internetu

Poslední řešení sice vyžaduje alespoň minimum výtvarných dovedností a vkusu, bude ale rozhodně to nejúspornější.
V tomto článku jsem se pokusil srovnat několik neplacených nástrojů na tvorbu infografiky. Zvolil jsem čtyři, podle mého názoru nejlepší aplikace.

Piktochart

Pomocí Piktochartu vytvoříte grafiku ve čtyř přednastavených formátech (infografika, report, banner, prezentace). Ke každému z formátů máte k dispozici šablony seřazené podle kategorií nebo klíčových slov. Pokud vám předpřipravená šablona v něčem nevyhovuje, stačí přemístit nebo upravit stávající prvky nebo přidat vlastní. Pokud najdete ideální šablonu, která tematicky odpovídá vaší prezentaci, stačí zadat vlastní údaje. V případě, že tvoříte graf, zdrojová data můžete importovat z excelových tabulek nebo CSV souborů. Všechny úpravy jsou velmi intuitivní. Pokud jste někdy používali nějaký jednoduchý grafický nástroj, určitě to zvládnete. Vytvořenou grafiku lze vložit na stránky pomocí speciálního kódu nebo ji uložit do JPEG/PNG souboru (pokud máte neplacenou verzi, na všech grafikách bude vodoznak Piktochart). Můžete ji také sdílet prostřednictvím nejpopulárnějších sociálních sítí (Facebook, Twitter, Google+, Pinterest).

Cena:

  • verze s omezenými funkcionalitami (omezený počet šablon, vodoznak Piktochart, omezená kapacita nahrávání obrázků, nižší rozlišení exportovaných obrázků): zdarma
  •  Pro verze: 29$ / měsíc nebo 169$ / rok

Adresa:

  • http://piktochart.com/

Infogr.am

Ukázka Iinfografiky vytvořené v Infogr.am

Registrace na Infogr.amu je bleskurychlá: stačí mít účet na Google+ nebo Facebooku a přihlásíte se jedním kliknutím. V neplacené verzi máte k dispozici šest přednastavených šablon. Většina operací probíhá podle schématu drag&drop, k vytvořené infografice můžete přidat další prvky: grafy, mapy, texty, obrázky a videa. Rozhraní této aplikace je oproti Piktochartu na první pohled jednodušší a nabízí méně možností. Bohužel je neplacená verze této aplikace velmi omezená. Pokud chcete vytvořenou grafiku uložit do souboru, bude to možné až v Pro verzi. Lze ji pouze sdílet na Facebooku, Twitteru nebo Pinterestu nebo využít speciální kód k vložení na své stránky. Výhodou ale je, že k dispozici máte opravdu velké množství předpřipravených šablon. Tvoření nové grafiky je pak velmi jednoduché, stačí nahrát zdrojová data z libovolného souboru. Neplacená verze umožňuje uložit v paměti maximálně tři infografiky najednou.
Cena:

  • verze s omezeným počtem voleb: zdarma
  •  Pro verze: 19$ / měsíc
  •  Business verze: 67$ / měsíc (vlastní logo a brand místo loga Infogr.am)

Adresa:

  •  https://infogr.am

Easel.ly

Tvorbu infografiky v Easel.ly začnete zvolením šablony. K dispozici máte několik desítek různých šablon pro různé typy infografik. Pak volíte mezi různými objekty, které jsou seřazené tematicky (např. lidé, mapy, ikony). K dispozici máte opravdu hodně velmi různorodých prvků, zdá se, že tam najdete všechno, co byste mohli potřebovat. Kromě toho lze přidávat různé geometrické tvary a texty. Všechny grafiky uložíte na svém účtu. Můžete je pak buď stáhnout v JPG formátu nebo vytvořit přímý odkaz. Bohužel v Easel.ly nelze tvořit grafy; tento nástroj se vám tedy bude hodit spíše pro obecnou prezentaci nějakého tématu, bez číselných údajů. Výhodou pro českého uživatele je, že dostupné fonty mají českou diakritiku.
Cena:

  • zdarma

Adresa:

  • http://www.easel.ly/

Visual.ly

 

Tvůrci Visual.ly k otázce infografik přistupují z trochu jiného úhlu pohledu. Jedná se o sociální síť pro tvůrce infografik, kde uživatelé mohou navzájem hodnotit a komentovat svou tvorbu.  Tvoření nové grafiky je pouze okrajovou funkcí této aplikace, ačkoliv méně nároční uživatelé si s ní v pohodě vystačí. Funkce těchto stránek určitě ocení všichni nadšenci sociálních sítí, najdou zde totiž přednastavené šablony pro srovnání Twitterových účtu, prezentaci statistik své fanouškovské stránky na Facebooku nebo nejdůležitějších informací k vybranému hashtagu na Twitteru. Další zajímavou možností je vytvoření infografiky se statistikami Google Analytics. Stačí propojit účty na Visual.ly a Google.
Cena:

  • zdarma

Adresa:

  • http://visual.ly/
  • http://create.visual.ly/ (nástroj na tvorbu infografiky)

Shrnutí

Na trhu je několik zajímavých a odlišných nástrojů na tvorbu infografiky. Nejlepším řešením se zdá Piktochart, který i v základní, neplacené verzi nabízí celou řadu možností.

Napsat komentář